Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Poradnik uczestnika

„Czego student się nie nauczy tego kandydat nie będzie umiał”, czyli garść złotych rad dla uczestników Targów Pracy online

 1. „Jak Cię widzą tak Cię piszą” – jeśli podczas spotkania planujesz używać kamery, zadbaj o schludny i elegancki wygląd, by zrobić dobre pierwsze wrażenie na pracodawcach, to ważne także podczas spotkań online! Pamiętaj by Twój ubiór był kompletny – na wypadek gdybyś podczas rozmowy poruszył/poruszyła kamerą bądź potrzebował/potrzebowała wstać.
 2. „Słowa ulatują, pismo pozostaje” – przygotuj się na przesłanie swojego CV do pracodawcy. Przed Targami upewnij się, że wygląda ono zachęcająco i profesjonalnie. Jeśli masz wątpliwości skonsultuj je z naszymi doradcami (https://biurokarier.uj.edu.pl/student/doradztwo-i-coaching).
 3. „Strach ma wielkie oczy” – nie bój się porozmawiać z przedstawicielami poszczególnych firm - przyszli tu dla Ciebie! Jeśli masz trudności ze spontanicznym zainicjowaniem konwersacji, przejrzyj stronę pracodawcy i przygotuj do niego kilka ciekawych pytań – to z pewnością pozwoli Ci poczuć się swobodniej podczas rozmowy.
 4. „Co dwie głowy to nie jedna” – zachęć do udziału w Targach kolegę lub koleżankę. Wymienicie cenne uwagi i wspólnie przełamiecie strach przed rozmową z pracodawcami. Pamiętaj jednak, by była to osoba pełna energii i pozytywnego nastawienia, a nie ludzki odpowiednik Grumpy Cat, który zniechęci Cię do działania. ;)
 5. „Co za dużo – to niezdrowo” – przemyśl, które spotkania naprawdę Cię interesują – spotkania z każdą obecną na Targach firmą mogą być wyczerpujące, lepiej zachować siły na tych pracodawców, z którymi wiążesz swoje plany zawodowe.
 6. „Kto pyta, nie błądzi” – jeśli masz wątpliwości dotyczące oferty pracodawcy lub Targów, nie wahaj się pytać o szczegóły przedstawicieli firm i organizatorów.
 7. „Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz” – daj się poznać jako ciekawa i kompetentna osoba – przygotuj się do spotkania z pracodawcą korzystając z informacji zawartych na jego stronie internetowej czy w mediach społecznościowych. Dowiedz się więcej o misji firmy i realizowanych strategiach, a także nawiąż do zdobytych informacji w swoich pytaniach. W ten sposób dasz się poznać jako osoba warta zapamiętania.
 8. „Kruk krukowi oka nie wykole” – niech tłum Cię nie przeraża. To ludzie tacy sami jak Ty i wcale nie jesteś gorszym kandydatem!
 9. „Kłamstwo ma krótkie nogi” – jeśli pracodawca poprosi Cię o wypełnienie ankiety aplikacyjnej, uwzględnij w niej tylko te informacje, które są zgodne z prawdą. Nie zostawiaj pustych miejsc i dobrze zastanów się nad odpowiedzią. Jeśli nie rozumiesz pytań, nie wahaj się poprosić o wyjaśnienie.
 10. „Ciekawość pierwszym stopniem do wiedzy” – przed Targami zapoznaj się z listą pracodawców, którzy będą na nich obecni. Przeanalizuj ją i nie martw się, jeśli początkowo nie znajdziesz nic dla siebie. Podczas rozmowy mogą wyjść na jaw nowe, niespodziewane możliwości.
 11. „Szczęśliwi czasu nie liczą” – wygospodaruj dla pracodawców konkretną ilość swojego czasu, by nie wychodzić w trakcie spotkania.
 12. „Chytry dwa razy traci” - nie zaczynaj rozmowy z pracodawcą od wynagrodzenia. Na pewno zyskasz dodatkowe punkty, gdy wykażesz się znajomością firmy do której aplikujesz, dlatego przed Targami zbadaj temat.
 13. „Czytanie i pisanie za majątek stanie” – koniecznie zapisuj ważne informacje. Masz już dużo spraw na głowie, po co sobie dokładać informacji do zapamiętania?
 14. „Koniec języka za przewodnika” – rozmawiaj, rozmawiaj i jeszcze raz rozmawiaj. Targi Pracy to niepowtarzalna okazja do networkingu! Pracodawców, z którymi spotkałeś się na Targach możesz także odnaleźć na platformie LinkedIn – upewnij się, że Twój profil jest profesjonalnie uzupełniony i... skontaktuj się z nimi! Nie bój się i bądź śmiały – to może być początek Twojej kariery.
 15. „Nie udawaj Greka” – weź głęboki oddech i bądź sobą. Pracodawcy na pewno to docenią!
 16. „Raz na wozie raz pod wozem” – jeśli nie udało Ci się znaleźć odpowiedniej oferty dla siebie, nie martw się! Nie poddawaj się i próbuj szukać dalej korzystając z naszej strony internetowej, na której codziennie znajdziesz nowe ogłoszenia.